کنترل فشار خون چه تاثیری بر احتمال بروز زوال عقل دارد؟

سینامد، فشار خون بالا میلیون‌ها انسان در ایالات متحده آمریکا را تحت تاثیر قرار داده است. مرکز کنترل و پیشگیری از بروز بیماری‌ها در آمریکا (CDC) اعلام کرده است که تقریباً نیمی از بزرگسالان در آمریکا درگیر فشار خون بالا هستند و بیش از ۶۷۰ هزار نفر در سال ۲۰۲۰ میلادی به دلیل فشار خون بالا جان خود را از دست دادند. فشار خون بالا باعث بروز مشکلات خاص مانند سکته قلبی و مغزی می‎‌شود.

گروهی از محققان به منظور بررسی تاثیر کنترل فشار خون بالا بر احتمال بروز زوال عقل، مطالعه جدیدی انجام دادند. آن‌ها برای نیل بدین هدف، داده‌های پزشکی مربوط به ۴۵۸ فرد بالای ۵۰ سال را مورد ارزیابی قرار دادند. محققان اطلاعاتی مانند میزان فشار خون آن‌ها، سابقه بیماری دیابت و سکته مغزی این افراد را در نظر گرفتند. علاوه بر این، MRI مغز آن‌ها نیز تجزیه و تحلیل شد. افراد شرکت‌کننده در مطالعه برای مدت چهار سال تحت نظر بودند.

نتایج بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که حفظ فشار خون در محدوده مناسب خطر بروز زوال عقل را کاهش می‌دهد. همچنین، عملکرد ذهنی افرادی که فشار خون خود را در محدوده طبیعی حفظ کرده بودند، در مقایسه به دیگران بهتر بود. محققان دریافتند که درمان فشار خون بالا می‌تواند به حفظ ساختار مغز کمک کند و مانع بروز آسیب‌های احتمالی شود.

نتایج این مطالعه در مجله JAMA Network Open منتشر شده است.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *