ارتباط بین لثه ناسالم و خطر بروز زوال عقل

سینامد، گروهی از محققان به منظور بررسی ارتباط بین لثه‌های ناسالم و خطر بروز زوال عقل، ۴۷ مطالعه را مورد ارزیابی قرار دادند و متوجه شدند که از دست دادن دندان، حفره‌های عمیق اطراف دندان در لثه یا از دست دادن استخوان در حفره دندان با ۲۱ درصد بیشتر خطر زوال عقل و ۲۳ درصد بیشتر خطر ابتلاء به زوال شناختی خفیف‌تر مرتبط است.

به نظر می‌رسد حفظ سلامت پریودنتال از جمله حفظ دندان‌های طبیعی سالم، در زمینه پیشگیری از بروز زوال شناختی و زوال عقل مهم است. محققان اعلام کرده‌اند که این مطالعه نمی‌تواند ثابت کند که مشکلات لثه باعث بروز زوال عقل می‌شود؛ با این حال پیشگیری و درمان بیماری‌های پریودنتال به ویژه در افراد مسن که در معرض خطر ابتلاء به زوال عقل هستند، بسیار مهم است. نتایج به دست آمده بر اهمیت مراقبت از سلامت دهان در افرادی که قبلاً درجاتی از زوال شناختی یا زوال عقل دارند، تاکید می‌کند.

به گفته پژوهشگران حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد از جمعیت بزرگسال جهان به التهاب لثه موسوم به پریودنتیت مبتلا هستند. این وضعیت در موارد شدید باعث از دست دادن دندان می‌شود؛ تحقیقات پیشین نیز آن را با بیماری قلبی و دیابت مرتبط دانسته‌اند. متخصصان معتقدند که بیماری پریودنتال، بیماری‌های ویروسی سیستمیک ازجمله تبخال، کووید -۱۹ و سندرم روده التهابی می‌توانند باعث التهاب مغز شوند و خطر بروز زوال عقل را افزایش می‌دهند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *